مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران خبر داد:

مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه در خدمات سطح یک، برنامه پزشک خانواده سال گذشته حدود 57 میلیون نفر توسط پزشکان خانواده ، 15 میلیون نفر توسط ماماها و حدود 5 میلیون نفر توسط دندانپزشکان ویزیت شدند، بیان کرد: حدود 5 میلیون بار مراجعه پاراکلینیک و 99.5 درصد خدمات سطح یک در روستاها در 4 هزارو 112 مرکز سلامت به مردم ارائه می شود.

محمدرضا میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار آی هینا همزمان با ششم آبان ماه روز چهارم هفته بیمه سلامت که به نام بیمه، پزشک خانواده و نظام ارجاع نامگذاری شده است، ضمن تبریک این هفته به مهمترین اقدامات انجام شده در این بخش اشاره کرد و افزود: در سال 99 اعتبارات برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع روستایی 3 هزارو 830 میلیارد تومان است که از این مبلغ هزارو 930 میلیارد تومان سهم سازمان بیمه سلامت و هزار و 900 میلیارد تومان سهم معاونت بهداشت وزارت بهداشت است.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: در سال جاری حدود 7 هزار پزشک خانواده ، 5 هزارو 600 کارشناس مامایی و حدود 2 هزار دندانپزشک در برنامه روستایی فعال هستند.
وی افزود: در سال 97 در بحث عملکردی حدود 2 هزار و 300 میلیارد تومان از محل سازمان و وزارت بهداشت در این بخش هزینه شد. همچنین در سال 98 این عدد حدود 2 هزارو 830 میلیارد تومان بود که امیدواریم در سال جاری نیز بتوانیم بدون کسری اعتبار پرداخت هایمان را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه خدمات تخصصی از طریق نظام ارجاع شکل می گیرد، گفت: در سال گذشته در مراکز دولتی حدود 2 میلیون بار مراجعه بستری صورت گرفت و حدود 8 میلیون و 800 هزار نفر توسط متخصصین و فوق تخصص ها از طریق نظام ارجاع ویزیت و همچنین حدود 3 میلیون و 700 هزار بار مراجعه پاراکلینیک در سطح 2 انجام شد.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: در سال جاری با مشارکت معاونت بهداشت و سازمان بیمه سلامت تفاهم نامه روستایی آماده و توسط طرفین به امضا رسید و دستورالعمل آن به سراسر کشور ابلاغ شد .
وی گفت: دفتر خدمات عمومی  سازمان بیمه سلامت ایران بعد از فعالیت‌های ستادی مربوط به سال 99 از دو ماه آینده تلاش خواهد کرد تا تفاهم نامه و دستورالعمل سال 1400 را آماده کند تا در اولین فرصت بتوانیم این تفاهم نامه را در پایان سال یا ابتدای سال آینده ابلاغ کنیم.
میرزایی ادامه داد: دومین اولویت سازمان بیمه سلامت پرداخت منظم 80 درصد و 20 درصد پزشکان خانواده روستایی و شهری است . طی هماهنگی ‌های صورت گرفته با معاونت بهداشت قرار است برای تسویه سنوات گذشته پزشکان خانواده نیز مساعدت های لازم صورت بگیرد.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران به توانمندسازی بیمه شدگان اشاره کرد و گفت: قرار است طی یک برنامه فرهنگ سازی عمومی در کشور با هدف پیشگیری از بیماری‌ها با رویکرد جدید آموزشی از طریق رسانه‌های مجازی، صدا و سیما و سایر ارگان‌ها و نهادها بتوانیم اقدام  مشترکی را با معاونت بهداشت در ماه‌های آینده آغاز کنیم و در حوزه پیشگیری گام‌های موثری برداریم.
میرزایی بیان کرد: با توجه به تاکید مدیرعامل سازمان بیمه سلامت قرار است بحث نظام ارجاع الکترونیک در جمعیت صندوق های سازمان در قالب یک کارگروه به خصوص در صندوق بیمه همگانی راه‌اندازی شود تا در مرحله بعد برای ارجاع الکترونیک در صندوق بیمه همگانی برنامه ریزی کنیم.